Czy jest możliwość usunięcia z mieszkania żony lub męża nawet jeśli połowa lokalu mieszkalnego należy do małżonka?
W pozwie o rozwód można żądać eksmisji drugiego małżonka, ale nie zawsze sąd uwzględni takie roszczenie. Kiedy ? Zgodnie z przepisem wyłącznie w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.
Ale od razu nasuwa się pytanie czym jest rażące naganne postępowanie i jak je udowodnić? Otóż jest to między innymi znęcanie się psychiczne lub fizyczne, nadużywanie alkoholu połączone z agresją słowną, zachowania przeciwko zdrowiu i życiu drugiego małżonka, groźby itp. Strona powinna przeprowadzić postępowanie dowodowe w tym zakresie poprzez choćby nagrania zachowań małżonka, zdjęcia, dowodem może być objęcie rodziny niebieską kartą lub po prostu dowód z akt postępowania karnego przeciwko agresywnemu małżonkowi w związku z jego zachowaniem.
Zaznaczyć w tym miejscu należy, że eksmisja pozbawia jedynie uprawień do zamieszkiwania we wspólnym mieszkaniu. Nie daje jednak w żadnym razie podstaw do pozbawienia małżonka tytułu prawnego do lokalu. Sąd Najwyższy w kilku orzeczeniach wypowiadał się, że niemożliwe jest usunięcie małżonka z mieszkania stanowiącego jego majątek osobisty, a także mieszkania funkcyjnego, służbowego lub stanowiącego kwaterę ( wojsko).