Coraz częściej spotykamy się w swojej pracy zawodowej z terminem: piecza naprzemienna, jednak nie jest ona zdefiniowana w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, więc czym jest i kiedy Sąd może ją orzec?
Z opieką naprzemienną mamy do czynienia, kiedy obydwoje rodzice zajmują się dzieckiem w jednakowym stopniu,w stworzonych przez siebie warunkach, przy czym obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska. I tak dziecko przebywa np. tydzień u matki i tydzień u ojca, lub miesiąc u matki i miesiąc u ojca.
Kiedy Sąd może uwzględnić takie żądanie? Kiedy mamy do czynienia ze zgodnym wnioskiem rodziców, którzy opracowali porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, a także pozytywna prognoza w zakresie współpracy rodziców w sprawach dziecka i wychowaniu dziecka. Co za tym idzie, jeśli jest konflikt pomiędzy rodzicami, nie ma niestety możliwości orzeczenia pieczy naprzemiennej, gdyż rodzice wówczas nie są w stanie uzgodnić wspólnego stanowiska w zakresie wychowania małoletniego dziecka.
Sądy co do zasady podchodzą sceptycznie do opieki naprzemiennej, gdyż uznają, że może ona nie być zgodna z dobrem dziecka i prowadzić do destabilizacji życiowej dziecka. Wobec tego na rodzicach ciąży obowiązek przekonania Sądu, że w ich przypadku takie rozwiązanie będzie korzystne dla dziecka.