Jeżeli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód, jednak postępowanie rozwodowe może trwać nawet kilka lat, więc co zrobić by w tym czasie drugi małżonek zaspokajał podstawowe potrzeby wspólnych małoletnich dzieci?
Jak stanowi art. 753 § 1 k.p.c. w sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu do łożenia uprawnionemu okresowo określonej sumy pieniężnej. Wykazania wymaga jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.
Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych może zmierzać do zaspokojenia całego roszczenia, wbrew ogólnej zasadzie wyrażonej w KPC, ze względu na długotrwałość procesu alimentacyjnego i szczególną pozycję osoby ubiegającej się o alimenty. W praktyce jest bowiem często tak, iż osoby ubiegające się o alimenty znajdują się w niekorzystnej sytuacji finansowej – głównie poprzez długotrwałe postępowanie sądowe. W związku z powyższym można domagać się kwoty obejmującej pełne środki utrzymania osoby uprawnionej. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania jak również w jego toku. Jednakże, aby uniknąć kosztów związanych z wniesieniem powyższego wniosku należy złożyć go w piśmie wszczynającym postępowanie w tym przypadku w pozwie rozwodowym. W pozostałych przypadkach należy uiścić opłatę sądową od wniosku w kwocie stu złotych. Wobec czego warto nie zapominać o złożeniu wniosku w pierwszym piśmie wszczynającym postępowanie.
Wniosek o zabezpieczenie powinien precyzować kwotę, której żądamy oraz datę jej płatności, czyli np. do 10 dnia każdego miesiąca wraz z odsetkami za zwłokę w płatności którejkolwiek rat. W dalszej części należy podać uzasadnienie wysokości żądanej kwoty, można również opisać, co dokładnie na tę kwotę się składa, przykładowo wyżywienie, odzież i obuwie, artykuły szkolne i podręczniki, kieszonkowe, wycieczki szkolne, korepetycje, wydatki na telefon komórkowy, mieszkanie, pozostałe wydatki jak leki, kosmetyki i inne.