W związku ze znaczną migracją oraz osiedlaniem się Polaków w innych krajach europejskich coraz częściej spotykamy się z problemem uprowadzeń rodzicielskich. Czy drugiemu rodzicowi przysługują uprawnienia do domagania się wydania dziecka do jego stałego miejsca zamieszkania?
Jak najbardziej. W sytuacji, gdy rodzice nie są w stanie porozumieć polubownie co do powrotu dziecka, istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem o nakazanie wydania małoletniego w trybie Konwencji Haskiej.* Zgodnie z art. 3 Konwencji, bezprawność uprowadzenia ma miejsce, jeżeli nastąpiło naruszenie prawa do opieki, a w chwili uprowadzenia lub zatrzymania prawo to było skutecznie wykonywane.
W jaki sposób i gdzie należy złożyć przedmiotowy wniosek? Kiedy możemy domagać się wydania dziecka?
W przypadku, gdy rodzic powraca z dzieckiem do Polskim – bez zgody drugiego rodzica – należy złożyć wniosek o zwrot dziecka w Ministerstwie Sprawiedliwości. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający władzę rodzicielską ( np. odpis aktu urodzenia dziecka), dokument potwierdzający miejsce stałego pobytu dziecka oraz fotografię dziecka. Wniosek o wydanie dziecka podlega rozpoznaniu przez sąd państwa, do którego dziecko bezprawnie uprowadzono lub w którym je bezprawnie zatrzymano. Co do zasady postępowanie winno być zakończone w terminie 6 tygodni, jednakże termin ten nie zawsze jest zachowany.
Ponadto z wnioskiem w trybie Konwencji Haskiej można wystąpić, jeżeli uprowadzenie rodzicielskie miało miejsce w ciągu maksymalnie jednego roku oraz dotyczy małoletnich, którzy nie ukończyli 16 roku życia.
*Konwencja dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzona w Hadze dnia 25 października 1980 r., zwana konwencją Haską zgodnie z jej literalnym brzmieniem ma na celu przede wszystkim zapewnienie niezwłocznego powrotu dzieci bezprawnie uprowadzonych lub zatrzymanych a także zapewnienie poszanowania praw do opieki i odwiedzin określonych prawnie przez jedno z państw w innych.
Zachęcam do zapoznania się z innymi treściami na blogu – przykładowo kiedy możemy złożyć pozew o obniżenie świadczenia alimentacyjnego.