W ostatnim poście wyjaśniłam czym jest władza rodzicielska, dziś odniosę się do tego jakie ma znaczenie podczas sprawy rozwodowej. Otóż w pozwie o rozwód lub odpowiedzi na pozew o rozwód muszą Państwo złożyć wniosek dotyczący władzy rodzicielskiej. Jaki? Tutaj w zasadzie mamy trzy możliwości:
- powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom,
- powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi z jednoczesnym ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego rodzica do współdecydowania w istotnych sprawach dziecka,
- powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi z jednoczesnym pozbawieniem władzy rodzicielskiej drugiego rodzica.
Wniosek jaki Państwo złożą jest uzależniony po pierwsze od relacji pomiędzy Wami rodzicami, a mianowicie czy jesteście w stanie porozumieć się bez konfliktów w zakresie wychowania małoletnich dzieci. Często brak porozumienia pomiędzy rodzicami wynika z konfliktu na tle rozwiązania małżeństwa, jednak nie powinno to odbywać się z pokrzywdzeniem małoletnich dzieci. Jeżeli rodzice nie są w stanie porozumieć się i nawet drobne decyzje dotyczące przykładowo korzystania przez dzieci z zajęć pozalekcyjnych powodują poważny spór, konieczne wydaje się złożenie wniosku o powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi z jednoczesnym ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego rodzica do współdecydowania w istotnych sprawach dziecka. Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej drugiego rodzica jest wnioskiem najdalej idącym i powinien być przez Państwa zgłaszany wyłącznie w przypadku rażącego zaniedbywania dziecka przez rodzica lub zachowania które godzi w dobro małoletniego dziecka. Judykatura wskazuje, że pozbawienie władzy rodzicielskiej powinno zostać orzeczone w sytuacjach, gdy rodzic nadużywa alkoholu, stosuje przemoc psychiczną i fizyczną, wychowanie dziecka we wrogości do drugiego rodzica, rozwiązły tryb życia rodzica, porzucenie dziecka.
W kolejnych wpisach wyjaśnię dokładnie jakie konsekwencje niesie za sobą ograniczenie władzy rodzicielskiej i pozbawienie