Może to wydawać się banalnie proste, jeśli strony zamieszkują w jednej miejscowości, jednakże często ustalenie Sądu właściwego stwarza problemy, a czasem nawet konieczne jest wystosowanie wniosku do Sądu Najwyższego o oznaczenie Sądu właściwego przed który należy wytoczyć powództwo.
Właściwość rzeczowa, czyli czy sąd rejonowy, okręgowy a może apelacyjny rozpoznaje sprawy o rozwód. Sądem właściwym rzeczowo jest sąd okręgowy, co wynika bezpośrednio z przepisu art. 17 pkt 1 k.p.c. Wydziałem właściwym często jest wydział cywilny rodzinny lub po prostu cywilny, można to sprawdzić na stronie internetowej konkretnego sądu w zakładce struktura organizacyjna sądu i dalej wydziały.
Właściwość miejscowa, czyli w jakiej miejscowości Sąd Okręgowy rozpozna nasz pozew o rozwód. Stosownie do art. 41 KPC, powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
A co jeśli strony zamieszkują poza terenem Polski? To już w następnym poście.