Dysponując prawomocnym orzeczeniem Sądu rozwiązującym małżeństwo lub umowną lub sądową rozdzielnością majątkową możemy dokonać podziału majątku.
W jaki sposób podzielić majątek?
Podział majątku wspólnego może nastąpić przez:
- podział w naturze (np. wyodrębnienie dwóch lokali w budynku)
- przyznanie rzeczy jednemu z małżonków na wyłączną własność wraz z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego małżonka (np. mieszkanie zostaje przy jednym z małżonków, który musi spłacić drugiego),
- egzekucyjną sprzedaż rzeczy i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży.
O ile dwa pierwsze rozwiązania są racjonalne i opłacalne co do zasady dla obu stron, o tyle trzeci wariant jest niekorzystny. Dlaczego? Sprzedaży rzeczy dokonuje komornik, który przed sprzedażą w drodze licytacji zleca biegłemu sądowemu dokonanie wyceny wartości rynkowej składnika majątkowego, który ma zostać sprzedany. Biegły wskazuje realną cenę, która gwarantuje szybką sprzedaż nieruchomości, co w konsekwencji może odbiegać o ceny jakiej oczekują strony. Co więcej, najniższą sumą za którą nieruchomość można nabyć na pierwszej licytacji, która nazywa się ceną wywołania, wynosi (¾) trzy czwarte sumy oszacowania. Jeśli pierwsza licytacja okaże się bezskuteczna, pozostaje druga licytacja. Najniższa cena za którą można nabyć nieruchomość przy drugiej licytacji wynosi 2/3 sumy oszacowania.
Wobec powyższego, nie ulega wątpliwości, że strony mogą wiele stracić na sprzedaży w drodze licytacji komorniczej. Poza obniżoną ceną konkretnej rzeczy, strony muszą uiścić koszty wyceny przez biegłego oraz koszty komornicze poniesione w związku z przeprowadzeniem licytacji.