Moja partnerka, mój partner zabrał dziecko i wyjechał za granicę? Co mam zrobić? Jak odzyskać dzieci?
Co do zasady oboje rodzice mają pełną władzę rodzicielską, więc trudno mówić o porwaniu dziecka lub jego uprowadzeniu. Jednak rodzic może żądać zwrotu dziecka uprowadzonego poza granicę Polski lub poza granicę kraju, w którym oboje rodzice wspólnie zamieszkiwali. W takiej sytuacji należy sięgnąć do przepisów Konwencji haskiej z 25 października 1980 r. dotyczącą cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę.
Uprowadzenie lub zatrzymanie dziecka jest bezprawne w rozumieniu Konwencji, jeżeli nastąpiło naruszenie prawa do opieki przyznanego przez ustawodawstwo państwa, w którym dziecko miało miejsce stałego pobytu bezpośrednio przed uprowadzeniem lub zatrzymaniem oraz, jeżeli w chwili uprowadzenia lub zatrzymania prawo to było skutecznie wykonywane.
Celem Konwencji jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom międzynarodowego uprowadzania lub zatrzymywania dzieci. Postępowanie wszczęte na podstawie przepisów Konwencji ma doprowadzić do przywrócenia stanu faktycznego i prawnego, jaki istniał przed bezprawnym uprowadzeniem lub zatrzymaniem dziecka.
Wnioskodawca może domagać się powrotu dziecka, które:
– nie ukończyło 16 lat
– i które zostało bezprawnie uprowadzone (lub zatrzymane) z jednego państwa, będącego stroną Konwencji do innego państwa, również będącego stroną Konwencji
Wniosek o zwrot dziecka składa się do organu centralnego tj. Ministra Sprawiedliwości w języku polskim oraz w języku kraju w jakim przebywa małoletnie dziecko. Złożenie wniosku jest bezpłatne.