Kiedy i w jaki sposób ustanowić ustrój rozdzielności majątkowej w małżeństwie?
W sytuacji, gdy małżonkowie są w separacji faktycznej, a w konsekwencji zerwana została pomiędzy nimi więź gospodarcza należy ustanowić ustrój rozdzielności majątkowej. Jest to o tyle istotne, że po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, każde z małżonków posiada już swój majątek osobisty. Wobec czego w przypadku zaciągnięcia zobowiązań kredytowych i innych po ustanowieniu w drodze umowy lub sądownie rozdzielności drugi małżonek nie odpowiada swoim majątkiem za ich spłatę.
Jak to zrobić? Jeśli oboje małżonkowie wyrażają zgodę a ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej wystarczy udać się do Kancelarii Notarialnej i podpisać umowę ustanowienia ustroju rozdzielności w miejsce wspólności majątkowej małżeńskiej. Jeżeli brak jest zgody małżonka lub nieznane jest jego miejsce zamieszkania wówczas warto złożyć pozew o rozdzielność majątkową do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania małżonków, jeżeli jeden małżonek w dalszym ciągu tam zamieszkuje. Z braku tej podstawy wyłącznie właściwy jest Sąd miejsca zamieszkania pozwanego.
Opłata sądowa od pozwu to kwota 200 zł.
W uzasadnieniu pozwu należy wskazać konkretne powody ustanowienia rozdzielności majątkowej oraz przedłożyć wszelkie dowody na te okoliczność, gdyż można jej żądać wyłącznie z ważnych powodów. Do pozwu należy dołączyć odpis skrócony aktu małżeństwa stron.
Czy można żądać rozdzielności z datą wsteczną? O tym w kolejnym wpisie.