Przemoc fizyczna jest niczym innym jak naruszeniem nietykalności cielesnej, przemoc psychiczna natomiast to działania zmierzające do naruszenia godności drugiego człowieka. Taka przemoc zdarza się również wśród małżonków. Co z tym można zrobić?
Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Wobec powyższego, jeżeli są Państwo ofiarami przemocy w gospodarstwie domowym konieczne jest złożenie pisemnego lub ustnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się. Takie zawiadomienie należy złożyć we właściwej miejscowo ze względu na miejsce popełnienia czynu zabronionego prokuraturze. Najczęściej w przypadku małżonków jest to prokuratura właściwa ze względna na miejsce zamieszkania.
Po złożeniu zawiadomienia przesłuchiwane są osoby, które mogą mieć wiedzę w zakresie popełnionego czynu oraz sprawca. Do prokuratury należy zgłosić wnioski dowodowe tj. świadków, dokumenty, wiadomości tekstowe, nagrania, czymkolwiek Państwo dysponują, a co dowodzi stosowanej przemocy psychicznej lub fizycznej.
Na etapie postępowania przygotowawczego w prokuraturze można zgłosić wniosek o nakazanie małżonkowi opuszczenia wspólnego miejsca zamieszkania.
Po zgromadzeniu materiału dowodowego prokurator decyduje o złożeniu aktu oskarżenia do sądu lub umorzeniu postępowania. Jeżeli złożony zostanie akt oskarżenia, odpowiedni sąd rejonowy wydaje wyrok, w którym co do zasady skazuje oskarżoną/oskarżonego lub uniewinnia.