Ostatnio pisałam o podwyższeniu alimentów poprzez skierowanie odpowiedniej treści pozwu do Sądu Rejonowego. Dziś omówię sytuację przeciwną, czyli kiedy i w jaki sposób osoba zobowiązana może domagać się obniżenia świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka.
Kiedy?
Tak samo jak w przypadku podwyższenia alimentów, musi nastąpić istotna zmiana okoliczności. Jednakże w tym wypadku okoliczności dotyczyć muszą bezpośrednio osoby zobowiązanej tj. utrata pracy (bez swojej winy), pogorszenie stanu zdrowia lub osoby uprawnionej tj. podjęcie przez dziecko dorywczej pracy, zmniejszenie potrzeb, zmiana kontaktów z dzieckiem. Kiedy możemy mówić o zmniejszeniu potrzeb? Przykładowo, gdy dziecko uczęszczało do prywatnego przedszkola lub żłobka, a aktualnie tego wydatku rodzic, z którym dziecko zamieszkuje już nie ponosi. W przypadku zmiany kontaktów, można mówić o sytuacji, gdy zobowiązany do świadczenia alimentacyjnego realizuje kontakty z dzieckiem w o wiele szerszym zakresie niż wcześniej ponosząc z tego tytułu dodatkowe koszty oraz pomniejszając swój obowiązek alimentacyjny poprzez osobiste starania w wychowanie dziecka. Jednak pamiętajmy, że nie będzie to odnosiło skutku, jeśli te kontakty w miesiącu będą dłuższe o jeden lub dwa dni, musi być to istotna zmiana.
Jak?
Należy złożyć pozew do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego (dziecka). Opłata sądowa od pozwu o obniżenie alimentów to 5% wartości przedmiotu sporu czyli kwoty o jaką chcemy obniżyć świadczenie alimentacyjne pomnożoną przez dwanaście miesięcy – nie mniej niż 30 zł