Zgodnie z art. 107 § 1 kro jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. W tym poście nie będę pisała o ograniczeniu władzy rodzicielskiej w związku z zaniedbywaniem małoletnich przez rodziców, lecz wyłącznie o wniosku jaki może złożyć strona postępowania w sprawie o rozwód.
Jakie konsekwencje rodzi ograniczenie władzy rodzicielskiej zawarte w orzeczeniu sądu w postępowaniu rozwodowym?
Sąd ograniczając władzę rodzicielską określa w sposób konkretny, do jakich obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka ogranicza władzę rodzicielską drugiego rodzica. Oznacza to często, że rodzic, któremu władza rodzicielska została ograniczona może współdecydować wyłącznie w istotnych sprawach dziecka takich jak wybór szkoły, wybór leczenia, wyjazdy zagraniczne. Jeżeli rodzic będzie chciał brać w udziału w podejmowaniu decyzji co do innego aspektu życia i wychowania dziecka np. zgoda na rozpoczęcie kursu prawa jazdy musi na to zwrócić uwagę sądu, tak aby znalazło się to bezpośrednio w treści orzeczenia. W przeciwnym razie rodzic, który ma pełną władzę rodzicielską będzie mógł tę decyzję podjąć samodzielnie.
W zakresie zgody na paszport małoletniego, wskazać wymaga, że często pomimo ograniczenia władzy rodzicielskiej drugiego rodzica taka zgoda jest wymagana przez organ paszportowy. W przypadku konfliktu rodziców w tym zakresie konieczne jest złożenie wniosku o zezwolenie przez Sąd na wydanie paszportu małoletniemu, ale o tym szczegółowo napiszę w kolejnych postach.