Kiedy mogę wystąpić z pozwem o podwyższenie alimentów? Czy jest to określony termin od poprzedniego orzeczenia, po którym dopiero mogę starać się o wyższe świadczenie na dziecko?
Zgodnie z przepisem wystąpić z pozwem o podwyższenie świadczenia alimentacyjnego można w każdej chwili, jednak tylko w sytuacji wystąpienia zmiany stosunków. Jak to rozumieć? Osoba uprawniona może wystąpić z pozwem o podwyższenie alimentów, jeżeli po orzeczeniu świadczenia alimentacyjnego zmieniły się okoliczności i tutaj: zwiększyły się potrzeby uprawnionego, zmniejszyły możliwości rodzica, z którym dziecko wspólnie zamieszkuje lub zwiększyły się możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego rodzica.
Kiedy zwiększają się potrzeby dziecka? Kiedy przykładowo wymaga opieki lekarskiej, ortodontycznej, kiedy dziecko jest starsze i wymaga dodatkowych zakupów ze względu na swoje zainteresowania i pasje lub choćby wyjeżdża do innej miejscowości by rozpocząć studia wyższe. Żądać podwyższenia alimentów można również w sytuacji, w której doszło do pogorszenia się sytuacji życiowej rodzica opiekujący się stałe dzieckiem – utrata pracy, pogorszenie stanu zdrowia wywołujące zwiększenie wydatków gospodarstwa domowego. Ostatnim omawianym przykładem jest poprawa sytuacji majątkowej zobowiązanego, czyli po prostu uzyskiwanie wyższego wynagrodzenia.
Pozew kieruje się do Sądu Rejonowego miejsca zamieszkania zobowiązanego lub uprawnionego czyli dziecka. Pozew o podwyższenie alimentów jest wolny od opłat sądowych.