Często pojawia się pytanie, czy po zainicjowaniu postępowania rozwodowego można dokonać podziału majątku. Otóż nie jest to zależne od zainicjowania postępowania rozwodowego, lecz tego czy małżonkowie w dalszym ciągu pozostają we wspólności ustawowej małżeńskiej.
Żeby to rozjaśnić. Po zawarciu związku małżeńskiego istnieje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej pomiędzy małżonkami, co oznacza, że cokolwiek zostanie zakupione po ślubie należy do obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie nie chcą mieć majątku wspólnego, lecz wyłącznie majątki osobiste winni niezwłocznie po zawarciu małżeństwa podpisać przed notariuszem umowę o rozdzielność majątkową. Tylko ta kwestia jest istotna w zakresie możliwości dokonania podziału majątku, gdyż aby dokonać tego podziału małżonkowie muszą:
- ustanowić umownie rozdzielność lub,
- ustanowić rozdzielność w postępowaniu sądowym lub,
- poczekać do uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego.
Mając rozdzielność majątkowa lub prawomocne orzeczenie rozwodu można umownie dokonać podziału majątku (jeżeli jest nieruchomość przed notariuszem) lub złożyć wniosek do sądu o przeprowadzenie postępowania o podział majątku.
Opłata sądowa od wniosku o podział majątku wynosi 300 zł (jeżeli małżonkowie są zgodni w zakresie sposobu podziału majątku) lub 1.000 zł (jeżeli istnieje spór pomiędzy małżonkami).
Sądem właściwym rzeczowo jest sąd rejonowy bez znaczenia jaka jest wartość przedmiotu sporu, sądem właściwym miejscowo jest sąd miejsca położenia majątku.
*Na marginesie przypominam, że jest możliwe złożenie wniosku o podział majątku w pozwie rozwód, jednakże sądy w tej materii orzekają jedynie wówczas, gdy jest niewiele składników majątku i strony są zgodne co do podziału.