Rodzice często obawiają się, że na skutek wniesienia pozwu o rozwód małoletnie dziecko będzie musiało stawić się na przesłuchanie do Sądu, czy słusznie?
W kodeksie postępowania cywilnego wyróżniamy dwie instytucje: przesłuchanie dziecka lub wysłuchanie dziecka. O ile to pierwsze może zostać przeprowadzone wyłącznie względem dziecka stron mającego co najmniej 17 lat, o tyle wysłuchanie dziecka jest częstą czynnością Sądu w trakcie rozwodu. Zgodnie z art. 2161§ 1 k.p.c., w sprawach dotyczących osoby małoletniego, sąd, przed wydaniem wyroku, wysłucha dziecko, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia oraz stopień dojrzałości na to pozwoli. Po co? Często rodzice pozostają w konflikcie w zakresie ustalenia miejsca pobytu małoletniego dziecka czy ustalenia kontaktów dziecka z rodzice, który nie sprawuje nad nim bezpośredniej pieczy. Sąd wysłuchuje dziecko w celu uzyskania informacji o jego rozsądnych życzeniach, które bierze pod rozwagę wydając orzeczenie końcowe w sprawie. Sąd może wysłuchać dziecko z udziałem biegłego psychologa, jednak co do zasady taka czynność wykonywana jest bez obecności osób trzecich tak, aby warunki były jak najbardziej sprzyjające dla dziecka.
Czy możliwe jest odstąpienie przez Sąd od wysłuchania dziecka? Tak, gdyż jest to decyzja Sądu czy wysłuchanie jest konieczne oraz czy dziecko jest na tyle dojrzałe, że nie wpłynie na nie negatywnie wizyta w sądzie. W postępowaniu o rozwód Sąd może również skorzystać z pomocy Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych, który po rozmowie z rodzicami oraz dzieckiem wydaje opinię na okoliczności wskazane przez Sąd lub strony w tezie dowodowej. Przykładowo na okoliczność więzi z ojcem lub matką, ustalenia sposobu kontaktowania się rodzica, ustalenia miejsca pobytu dziecka, predyspozycji rodziców do sprawowania prawidłowej pieczy nad dzieckiem.
Opinia taka jest kluczowym dowodem w sprawie dotyczącym małoletniego dziecka i na jej podstawie Sąd wydaje orzeczenie.