Odpowiedź na wyżej wymienione pytanie wydaje się zapewne dla niektórych banalnie prosta, jednak wielu z Was decydując się na wniesienie pozwu o rozwód zapomina, że obligatoryjnie należy złożyć skrócony odpis aktu małżeństwa oraz skrócone odpisy aktu urodzenia małoletnich dzieci stron. W przypadku nieprzedłożenia tych dokumentów Sąd zobowiąże Państwa do przedłożenia ich w terminie siedmiu dni. Skąd wziąć te akty? Należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego złożyć odpowiedni wniosek i opłacić go. Można również taki wniosek wysłać drogą pocztową z dowodem uiszczenia opłaty od wniosku. Uzyskanie jednego skróconego aktu urodzenia lub małżeństwa wymaga opłaty w kwocie 22 złotych.
Oczywiście poza powyżej wymienionymi wskazane jest przedłożenie już w pierwszym piśmie inicjującym postępowanie wszystkich dowodów z dokumentów czy też nagrań lub fotografii jakie są w posiadaniu strony powodowej. O ile w przypadku pozwu o rozwód bez orzekania o winie dowody te mogą być przedłożone na okoliczność miejsca pobytu małoletnich dzieci czy też wysokości świadczenia alimentacyjnego, o tyle w pozwie o rozwód z wnioskiem o uznanie drugiego małżonka wyłącznie winnym rozkładu pożycia dowody te muszą wskazywać przyczyny uznania, że to właśnie strona przeciwna dopuściła się naruszenia obowiązków małżeńskich.
Do pozwu ponadto należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu w kwocie sześciuset złotych, chyba, że strona powodowa uiszcza ww. opłatę w kasie sądu.